سوالات متداول

1.منظور از محتوای الکترونیکی چیست؟

محتوای الکترونیکی نسخه الکترونیکی از محتوای کتاب می باشد که به منظور استفاده دانشجویان مجازی تولید می شود. محتواهای الکترونیکی بر اساس استاندارد Scorm تولید و برای استفاده از آن باید بر روی LMS بارگذاری شود.

2.منظور از LMS چیست؟

LMS(Learning Management System) سامانه تحت وب می باشد که جهت استفاده دانشجویان مجازی تولید شده است. دانشجویان می توانند از طریق اینترنت و از هر نقطه وارد این سامانه شده و از امکانات آموزشی آن استفاده نمایند همچنین برگزای کلاس های مجازی نیز از طریق این سامانه انجام می پذیرد.

3.جهت مشاهده و استفاده از محتواهای الکترونیکی تولید شده بر اساس استاندارد Scorm چه کار باید کرد؟

جهت مشاهده محتواهای الکترونیکی که بر اساس استاندار Scorm تولید می شوند می بایست از Scorm Player استفاده نمود که این نرم افزار در LMS موجود می باشد.

4.آمار تولید محتوای الکترونیکی دانشگاه چقدر است؟

تاکنون حدود 900 عنوان از دروس دانشگاه تولید محتوای الکترونیکی شده است که 820 عنوان آن در مقطع کارشناسی ارشد و مخصوص دانشجویان ارشد مجازی تولید شده است. 80 عنوان مابقی در مقطع کارشناسی تولید شده است.

5.منظور از کتاب الکترونیکی(e-book) چیست؟

e-book همان کتاب درسی می باشد که به صورت الکترونیکی توسط نرم افزار تولید شده و شامل برخی از امکانات الکترونیکی جهت سهولت در استفاده از کتاب برای دانشجو می باشد.

6.امکانات موجود در کتاب الکترونیکی چیست؟

امکاناتی که کتاب الکترونیکی نسبت به نسخه چاپی کتاب دارد عبارتست از امکان جستجو در کتاب، علامت گذاری، نشانه گذاری، آزمونهای تعاملی، انیمیشن، فهرست مطالب و ... .

7.منظور از آزمون های تعاملی چیست؟

اینست که دانشجو می تواند در همان لحظه به سوالات آزمون پاسخ دهد و در پایان نرم افزار کارنامه آزمون به همراه پاسخ درست سوالات را به کاربر نمایش می دهد.

8.چه تعداد کتاب الکترونیکی در دانشگاه تولید شده و نحوه دسترسی به آنها چگونه می باشد؟

تعداد 60 عنوان از دروس کارشناسی به صورت e-book تولید شده اند که برای تهیه آنها باید به سامانه کتابخانه دیجیتال مراجعه نمایید.

http://dlib.pnu.ac.ir/UI/Forms/Index.aspx

9.فرآیند تولید محتوای الکترونیکی یک درس چگونه است؟

در ابتدا لیست دروسی که می بایست تولید محتوا شوند به همراه قطب تولید کننده و استاد تولید محتوای پیشنهادی، توسط معاونت آموزشی تعیین می شود. سپس این معاونت لیست ارسالی را جهت تولید به معاونت پژوهشی و دفتر تدوین ارسال می کند. دفتر تدوین برای اساتید معرفی شده ابلاغ صادر نموده و برای قطب مربوطه ارسال می نماید.

10. وظایف قطب ها در خصوص تولید محتوای الکترونیکی چیست؟

قطب ها وظیفه برگزاری کارگاه آموزشی در خصوص نحوه تهیه و تولید محتوا و استفاده از نرم افزار برای اساتید، تنظیم قرارداد با اساتید، بررسی محتواهای الکترونیکی تولید شده توسط اساتید، تکمیل چک لیست فنی و پاسخ به مکاتبات و نامه های مربوط به تولید محتوای الکترونیکی را دارد.

11.نرم افزاری که برای تولید محتوای الکترونیکی در اختیار اساتید قرار می گیرد چیست؟

جهت تولید محتوای الکترونیکی توسط اساتید از نرم افزار ISpring استفاده می شود که خود نرم افزار به همراه Help آن در قالب لوح فشرده توسط قطب ها به اساتید داده می شود. همچنین در این لوح فشرده راهنمای چگونگی سناریو نویسی، قالب خالی محتوای الکترونیکی به صورت فایل پاورپوینت و ... موجود می باشد.