اخبار دانشگاه
 

- همایش ملی تاریخ و فرهنگ سنقروکلیایی روز پنجشنبه در کانون حضرت امام خمینی (ره) این شهر برگزار شد.

فرماندار سنقروکلیایی گفت: برگزاری چنین همایش هایی موجب برقراری ارتباط مناسب بین نسل گذشته و حال خواهد شد.

علیرضا ایزدی افزود: در این همایش ها جوانان با زوایای تاریخی شهر خود که به طور قطع می تواند در حوزه فرهنگ سازی و توسعه ای تاثیرگذار باشد آشنا شده و بستری فراهم خواهد شد که وجهه فرهنگی که به عنوان برندهای اصلی در سنقروکلیایی بوده معرفی شود.

وی اظهار کرد: امروز کمتر کسی واقعیت بزرگان را می داند و در بحران فن آوری هم مسیری برای راهنمایی جوانان ما به مقصد واقعی ترسیم نشده است.

ایزدی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران متحد و یکدست و به دور از فاصله های قومی و زبانی، سرزمین مقدسی است که به واقعیت های تاریخی خود افتخار می کنیم و به عنوان ایرانی مسلمان هر زمانی که نیاز باشد در مقابل کسی که چشم طمع به سرزمین مادریمان داشته باشد می ایستیم و به دیگر شهدا می پیوندیم.

فرماندار سنقروکلیایی درس عبرت گرفتن از گذشته برای ساختن آینده و انتقال واقعیت ها به نسل جدید را برای داشتن آینده روشن مورد تاکید قرار داد.

یکی از پژوهشگران دایره المعارف بزرگ اسلامی هم اهمیت بازخوانی علمی تاریخ و فرهنگ سنقروکلیایی را تشریح کرد و گفت: تاریخ هر کشور مجموعه ای از تاریخ های محلی است و اگر قدمی برای تاریخ شهرمان برداریم خدمتی در راه کشف گم شده های تاریخ ملی ما خواهد شد.

دکتر اسماعیل شمس با بیان اینکه استان کرمانشاه در مسیر شرق به غرب (جاده ابریشم) تمدن ها قرار دارد گفت: تاثیر عناصر فرهنگی همه ملت ها که از این راه گذشته اند از محاسن و در معرض جنگ بودن و سوختن، از معایب قرار گرفتن این استان در مسیر جاده ابریشم بوده است.

پژوهشگر اسلامی، مراجعه به اسناد در بایگانی های دولتی، مرکز اسناد ملی، خانواده های مشهور و پیوند دانشگاهیان با محققین محلی و ارتباط با مردان و زنان پیر و در نهایت رمزگشایی و پی بردن به گوشه های ناشناخته را از راه های شناخت علمی تاریخ و فرهنگ سنقرو کلیایی ذکر کرد.

اردشیر کشاورز یکی ازمحققین تاریخ کرمانشاه هم سابقه تاریخی اماکن زیارتی سنقروکلیایی را تشریح کرد و گفت: 13 بقعه متبرکه در شهر و روستاهای سنقروکلیایی وجود دارد که مهمترین آن بقعه امامزاد احمد (ع) است که در مرکز شهر سنقر قرار دارد.

دبیر علمی همایش ملی تاریخ و فرهنگ سنقروکلیایی هم گفت: 52 مقاله به دبیرخانه این همایش ارسال که 32 مقاله مورد تایید هیات داوران قرار گرفت و 11 مقاله از این تعداد انتخاب و در همایش ارائه شد.

دکتر نظامعلی دهنوی نخستین گام برای بازشناسی تحولات تاریخی شهرستان سنقروکلیایی به عنوان چراغ راه آیندگان، ایجاد شبکه ارتباطی محققان، شناخت تحولات تاریخی با توجه به اسناد بایگانی و عرضه آخرین دستاوردهای علمی در قالب مقالات و آسیب شناسی توسعه گردشگری را از مهمترین اهداف این همایش برشمرد.

در ادامه همایش ارائه دهندگان مقالات در بخش های باستان شناسی، مردم شناسی، تاریخ و جغرافیا به ارائه مقالات خود پرداختند و در پایان از چهار نفر برتر با اهدا هدایا و لوح تقدیر قدردانی شد.

سنقروکلیایی با 92 هزار نفر جمعیت در 86 کیلومتری شمال شرق کرمانشاه واقع شده است.


 
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر