اخبار
1
لزوم تغییر نگاه مدرک گرایی در دانشگاه ها

دکتر محمد علی کریمی در همایش ملی ریاضی در دانشگاه پیام نور کرمان اظهار داشت: پشتوانه علوم، علم بسیار قوی ریاضی است و حیات علوم، علم ریاضی است و خونی که در رگ­های علوم بشری جریان دارد تاثیر­پذیر از علم ریاضی می باشد

ایشان افزودند :اگر از منظر تربیتی به علم ریاضی نگاه کنیم پایه هر استدلال، علم ریاضی است و علم ریاضی نقش بسزایی در علوم دیگر دارد.

کریمی با اشاره به روند آموزش عالی در عرصه علم ریاضی گفت: روندی که از سوی آموزش عالی مطرح است چندان ثمربخش نیست و امروز نتوانسته­ایم راهکارهای مناسبی برای سوق دادن دانش­آموزان به سوی حوزه ریاضی داشته باشیم و این یک دغدغه بسیار بزرگ در جامعه، آموزش و پرورش و آموزش عالی است.

وی با اشاره به وضعیت دانشجو در کلاس­های علوم پایه افزود: بسیاری از کلاس­های رشته های علوم پایه به ویژه ریاضی با کمبود دانشجوی توانمند روبرو است.

معاون پژوهش وفناوری دانشگاه پیام نور با اشاره به مشکلات آموزش عالی در حوزه ریاضی گفت: یکی دیگر از دغدغه های ما بحث آموزش مطلوب است و امروز فارغ التحصیلان رشته های مهندسی به پشتوانه علم ریاضی در رشته خود می توانند رشد کنند.

وی با اشاره به ورود و خروج دانشجو در دانشگاهها گفت: باید نگاه مدرک گرایی در دانشگاه­ها تغییر کند و ورود به دانشگاه آسان و خروج از آن بر اساس سواد علمی و معلومات اکتسابی باشد.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تصریح کرد: در برنامه­های آموزش و پرورش و آموزش عالی باید در زمینه آموزش مطلوب فرهنگ سازی و راهکارهای مناسبی ارائه شود.

ایشان گفتند: با تلاش های زیادی که صورت گرفته است فارغ التحصیلی و خروج دانشجو از دانشگاه پیام نور به آسانی بسیاری از دانشگاه های دیگر نیست و باید با منابع معتبر و آزمایشگاهای متمرکز تلاش شود تا بار علمی دانشجو بالا رود.

کریمی با اشاره به برگزاری همایش ملی ریاضی افزود: از درون این همایش ها باید راهکارهایی در جهت رفع دغدغه ها و مشکلات ارائه و به سیاستمداران در مجلس، در عرصه آموزش و پرورش و آموزش عالی منتقل شود و تلاش کنیم که تصمیماتی که در گذشته اتفاق افتاده اصلاح شود.

 

 
امتیاز دهی