منو اشيا عمودي
صفحه اصلي
تبليغ ها
آموزش
اخبار
اخبار
اخبار
اخبار آرشيوي
اداری مالی
تحصیلات تکمیلی
تربیت بدنی
جستجو
رويدادها
زمان ديجيتال
زمان عقربه اي
متون عمومي
منو
ورود كاربران
همايش ها
ورود
بيشتر
اخبار
رونمایی از طرح خانه هوشمند تیم رباتیک دانشگاه پیام نور مرکز بیجار گروس
رونمایی از طرح خانه هوشمند تیم رباتیک دانشگاه پیام نور مرکز بیجار گروس رونمایی از طرح خانه هوشمند تیم رباتیک دانشگاه پیام نور مرکز بیجار گروس جوانان جویای علم و دانش استان کردستان نیز پا به پای جوانان اقصی نقاط ایران اسلامی, موفقیت‌هایشان روز به ‌روز افزون ‌تر می‌شود و سخن ها برای گفتن دارند .

به گزارش روابط عمومی دانشگاه پیام نور استان کردستان، از چهره های سرشناس ششمین دوره مسابقات ملی رباتیک آزاد کردستان مقداد قمرنیا دانشجوی کارشناسی رشته مهندسی کامپیوتر دانشگاه پیام نور مرکز بیجار و سرپرست تیم روباتیک گروس است.

تیم رباتیک دانشگاه پیام نور مرکز بیجار با نام “گروس” فعالیت خود را در سال 1390 با همکاری تعدادی از دانشجویان رشته‌های کامپیوتر, آی تی و الکترونیک و با نیت شرکت در مسابقات کشوری رباتیک دانشگاه های پیام نور آغاز کرد.

اعضای تیم رباتیک گروس را دانشجویان با استعداد و جویای علم کردستانی شامل بهنام کلهرزاده، مقداد قمرنیا، سعید ملابابایی، احسان جلیلی، سعید خوش‌قدم و رامین قاسملو تشکیل می‌دهند.

قمرنیا می گوید: پس از گذشت چند ماه از شکل‌گیری این تیم در سال 90 با ساخت ربات ربوافعی که شبیه سازی حرکت مار افعی بود در دومین دوره مسابقات المپیاد کشوری دانشگاه پیام نور شرکت کردیم و موفق به کسب عنوان تیم نوآور و خلاق شدیم.

وی افزود: این روبات که بر اساس مکانیزم حرکت مار افعی طراحی و ساخته شد با داشتن قابلیت تشخیص موانع و دور زدن آنها می‌تواند به عنوان یک روبات Carrier عمل کند و در صورت نصب امکاناتی از قبیل دوربین و سنسورهای پیشرفته دما، حرارت، رطوبت، اکسیژن و غیره در مسیرهای صعب‌العبور مورد استفاده قرار گیرد.

تیم رباتیک گروس در سال 91 با ساخت ربات حشره مقام پنجم کشوری و در سال 92 با ساخت ربات مریخ نورد مقام چهارم کشوری را کسب کردند.

این جوان مخترع بیجاری با بیان اینکه روبو حشره کمتر از یک ماه با هزینه 300 هزار تومانی طراحی و ساخته شد گفت: این ربات بر اساس مکانیزم حرکتی حشره طراحی شده و کاربرد آن در زمینه کاوش، امداد در محیط‌های ناهموار و جاسازی و رفت و آمد در مسیرها و مکان‌های صعب‌العبور و ارتباط با دیگر روبات‌ها از کاربردها و قابلیت این روبات است.

قمرنیا به ساخت ربات مریخ نورد اشاره کرد و گفت: روبات مریخ‌نورد را در کمترین زمان ممکن 20 روز و هزینه یک میلیون تومانی که دانشگاه پیام نور این هزینه را متقبل شدند، طراحی و ساخته شد و برای المپیاد کشوری در بیرجند آماده شد, مجهز بودن روبات به بازوی مکانیکی برای انعطاف‌پذیری بهتر روبات در نمونه‌برداری، مجهزبودن روبات به سیستم کنترلی هوشمند در صورت قطع ارتباط با اپراتور، تجهیز دوربین روبات به قابلیت تشخیص اجسام و کنترل روبات از طریق فرمان صوتی از قابلیت های این ربات است.

وی به ویژگی‌های این روبات اشاره کرد و افزود: قابلیت عبور از موانع و سطوح ناهموار, مجهز به آزمایشگاه کوچک برای نمونه‌برداری از محیط و مجهز به پنل خورشیدی برای تأمین نیروی بخشی از روبات, تجهیز روبات به mini pc برای دریافت اطلاعات جمع‌آوری شده از طرف روبات و ارسال به اپراتور، طراحی برنامه مطابق با عملکرد روبات برای کنترل بهینه از طریق اپراتور، کنترل روبات از طریق اینترنت از ویژگی‌های این ربات است.

سرپرست تیم روباتیک گروس در ادامه به کاربردهای ربات مریخ‌نورد اشاره و بیان کرد: نمونه‌برداری، آزمایش و ارسال نتیجه به اپراتور، قابلیت دریافت تصاویر، اندازه‌گیری میزان دما و رطوبت محیط و ارسال آن به اپراتور از کاربردهای این روبات است.

شبیه‌سازی نحوه عملکرد و مدل‌سازی بخش‌های مکانیکی برای ساخت اصولی‌تر مکانیک روبات، ابتکار کامل در ساخت مکانیزم حرکتی و نمونه‌برداری، استفاده از وسایل دور ریختنی و بلااستفاده در ساخت قسمت‌های مکانیکی ربات، طراحی ساخت سنسور تشخیص رطوبت و فلزهای رسانا از ابتکارات و خلاقیت‌های تیم روباتیک گروس است.

قمرنیا که امروز برای اولین بار از طرح خانه هوشمند خود در این مسابقات رونمایی کردند تصریح کرد: امروز داریم روی بحث IOT  یا اینترنت اشیا کار می کنیم این علم به بسیاری از اشیا و وسایل محیط پیرامون‌مان که به شبکه اینترنت متصل شده اند و می توان توسط اپلیکیشن‌های موجود در تلفن‌های هوشمند و تبلت آنها را کنترل و مدیریت کرد اطلاق میشود, مانند کنترل سیستم گرمایشی و سرمایشی خانه, کنترل خاموش و روشن کردن لامپ و لباسشویی و ... از راه دور و ....

وی ادامه داد: خانه هوشمند به خانه ای گفته می شود که ساکنین آن امکان تنظیم و کنترل تجهیزات الکترونیکی منزل خود را ازراه دور و نزدیک داشته باشند در این طرح ما یا استفاده از یک مرکز کنترل تمامی وسایل الکترونیکی و امکانات موجود را بصورت خودکار و یا با دستوراتی که از کاربر دریافت می کند کنترل می کند.

این دانشجوی مخترع کردستانی به برخی از امکانات خانه هوشمند اشاره کرد و گفت: کنترل روشنایی, کنترل پرده ها, کنترل ماشین لباس شوی, چای ساز, پلوپز, آبیاری باغچه و گلدان, کنترل سیستم امنیتی , تشخیص گازهای خطرناک, کنترل درب پارکینگ و .... تنها بخشی از امکانات این طرح است.

لازم به ذکر است ششمین دوره مسابقات ملی رباتیک آزاد کردستان 10 الی 11 آبان ماه ۹۶ در چهار لیگ ربات های صنعتی، پرنده، نمایشی و جنگجو سنگین وزن در دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج درحال برگزاری است. که 83 تیم رباتیک در این دوره از مسابقات شرکت دارند.

منبع: روابط عمومی دانشگاه پیام نور استان کردستان
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر